Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali- Bu yıl 475. kez kutlanacak Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali hazırlık çalışmalarının başladığı bildirildi Bu yıl 475. kez kutlanacak Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali hazırlık çalışmalarının başladığı bildirildi.Manisa'yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, yaptığı açıklamada büyükşehir, Yunusemre ve Şehzadeler belediyelerinin katkılarıyla organize edilecek Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali'nin hazırlık çalışmalarının başladığını, festival komisyonunun program tespit çalışmalarının da sürdüğünü belirtti.Bu yıl daha geniş ve daha kapsamlı büyükşehire yakışır bir program yapmayı planladıklarını ifade eden Tanık, "Festival 21 Mart'ta temsili geleneksel mesir macunu karma törenimizi Nevruz ile birlikte yapacağız. Akabinde bu yıl 21 Nisan'da başlayıp 26 Nisan'da saçım töreni finali ile sona erecek. Kutlama komitesi olarak karar aldık, bunun sebebi karma törenimiz 21 Mart, bundan ödün vermiyoruz. Ama festivali 21-26 Nisan'da hava şartlarının biraz daha iyi olacağını ve katılımın biraz daha fazla olacağını düşünerek karar aldık" dedi. Tanık, festivalin yurt dışında tanıtımı için bu yıl da 5 yüzün üzerinde yabancı konuk ağırlayacaklarını kaydetti. - "6 ton mesir macunu saçılacak"Saçılacak mesir macununun yapımına başladıkları bilgisini veren Tanık, şunları söyledi: "Özüne, geleneğine sadık şekilde, imalathanemizdeki bayanların elinden hem tüketicilere ulaşan hem de saçım mesiri hazırlıkları başlamış durumda. Geçen yıl Sultan Cami kubbe ve şerefeleri ile çevredeki evlerin balkon ve çatıları olmak üzere 33 ayrı noktadan saçım yapılmıştı. Dernek olarak festivalin finali olan saçım törenine büyük önem veriyoruz. Geçen yıl 5 ton mesir macunu saçılmıştı, bu yıl 6 ton mesir macunu saçacağız. Belli bir miktarda tutmamızın sebebi mesire olan ilgi ve heyecanın kaybolmasını istemiyoruz." ..

 

475. MESİR FESTİVALİ'NİN İLK TOPLANTISI

Manisa'nın dünyaca ünlü olan ve 2015 yılında 475.'si gerçekleştirilecek Uluslararası Mesir Festivali için ilk toplantı, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş başkanlığında gerçekleştirildi.

Gelecek yıl 475. kez düzenlenecek olan Uluslararası Manisa Mesir Festivali için ilk toplantı gerçekleştirildi. Manisa Valiliği'nde Vali Erdoğan Bektaş başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Nursel Ustamehmetoğlu, Basın-Yayın Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Hasan Eryılmaz, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, Şehzadeler Belediyesi temsilcileri ve şube müdürleri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, "475.'sini düzenleyeceğimiz Uluslararası Mesir Festivali'mizin ilk toplantısını yapmak için bir araya geldik. Birlik beraberlik içerisinde, Manisa'nın tanıtımı noktasında neleri yapabilirizin başlangıcı olarak toplandık" dedi.

VALİ BEKTAŞ'A MESİR SUNUMU

Konuşmanın ardından Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Nursel Ustamehmetoğlu, katılımcılara 474. Uluslararası Manisa Mesir Festivali kutlamaları hakkında bilgiler verdi. Daha sonra Manisa Valisi Erdoğan Bektaş'a 474. Mesir Festivali ile ilgili sunum yapıldı. Toplantıda, 475. Uluslararası Manisa Mesir Festivali'nin ilimize yakışır şekilde gerçekleşmesi için görüş alışverişinde bulunuldu.

 

MESİR FESTİVALİ’NİN BÜTÇESİ BELLİ OLDU

 

 

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin 2015 yılı ilk meclisinde bu sene 475.si düzenlenecek Uluslararası Mesir Festivali’nin de bütçesi belirlendi. Festivale bu yıl Büyükşehir Belediyesi 1 Milyon TL, Yunus Emre ve Şehzadeler Belediyeleri de 300 er bin TL katkı sağlayacak. Bu yıl 475. kez düzenlenecek Uluslararası Manisa Mesir Festivali’nin bütçesi belli oldu. Büyükşehir Belediyesi Ocak ayı meclis toplantısında görüşülen festival bütçesi, 1 Milyon 600 bin TL olarak belirlendi. Oylama öncesinde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, festivale Büyükşehir Belediyesi’nin 1 Milyon TL bütçe ayırdığının altını çizerek, “Bu yıl Büyükşehir Belediyesi, Yunus Emre ve Şehzadeler Belediyesi ile birlikte Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği olarak festivale destek veriyoruz. Yunu semre Belediyesi ve Şehzadeler Belediyesi 300 er bin TL katkı sağlayacak. Toplamda bütçemiz 1 Milyon 600 bin TL olacak. Mesir derneği de festivalde saçılacak mesirin yapımı noktasında destek verecek. Festivalin şimdiden ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Her yıl üzerine koyarak bu festivalin geliştirilmesi taraftarıyız. Çünkü Manisa’nın tanıtımı noktasında önem taşıyor” dedi. Konuşmaların ardından Mesir Festivali’nin bütçesi oy birliği ile kabul edildi.

Mesir Festivali bütçesinin kabul edilmesinin ardından konuşan Büyükşehir Belediyesi MHP Grup Başkanvekili Mehmet Güzgülü ise festivale ilçelerinde destek vermesi gerektiğini söyledi. Tüm ilçe Belediye Başkanlarını festivale sahip çıkması gerektiğinin altını çizen Güzgülü, “Biz Demirci’de, Gördes’te yaşayan halkımızı da festivalde görmek isteriz. Burada başkanlarımıza görev düşüyor” diye konuştu.