UNESCO Mesir Festivali’ni Koruma Altına Aldı

Manisa’nın 5 asırlık geleneği Mesir Festivali, UNESCO’nun ‘İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne girdi. Alınan kararla ilgili konuşan Vali Halil İbrahim Daşöz ve ile Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık “Manisa için tarihi bir karar” olarak niteledi.

Mesir Festivali UNESCO korumasına alındı.  Paris’te UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Hükümetler arası Komitesi’nin 3-7 Aralık 2012 tarihleri arasında yapılan 7′inci Toplantısı’nın dünlü oturumunda ‘Mesir Macunu Festivali’nin İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne kaydedilmesi oybirliğiyle kararlaştırıldı. Önümüzdeki Mart ayında 473. kez yapılacak Mesir Festivali böylece uluslar alanda insanlığın kültürel mirası olarak tescillendi ve koruma altına alındı.

“TARİHİ BİR KARAR”

Haberi İzmir’de düzenlenen Emitt Doğu Akdeniz Turizm Fuarı’nda alan Vali Halil İbrahim Daşöz kararı sevinçle karşıladı.  Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, UNESCO’nun Mesir Macunu Festivali’ni “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi”ne almasından büyük mutluluk duyduklarını belirterek, bunun Manisa için bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Vali Daşöz, “İzmir Fuarında en müjdeli haberi Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay’dan aldık. Hepimizin çok iyi bildiği Mesir Festivali Dünya UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine alınmış.  Daha önce 2010 yılında teklifi yapılmıştı. Bu süreç sonunda mutlu sona ulaşılmış oldu. Sayın Bakanımız müjdeli haberi mutluluk ile ifade etti. Tabii bu büyük bir anlam ifade ediyor. Manisa’mızın en önemli tanıtım araçlarından biri olan 473.sü kutlanacak olan Mesir festivali dünyada daha çok bilinen, tanınan bir hüviyete kavuşmuş oluyor. Bundan sonra Festival tanıtım gücünün ve dünya çapında bilinirliğinin daha da artacağına inanıyorum.Uluslararası boyutta kutlanan Mesir festivalinin bu kararla birlikte daha da tanınacağına inanıyorum. Manisa için çok büyük bir müjdeyi aldık, Manisa için dönüm noktası olan tarihi bir gün yaşıyoruz” dedi.

Manisa’nın bu ve buna benzer listelere girmesi gereken çok önemli değerleri olduğunu ifade eden Vali Daşöz, “Örneğin 500 yıldır devam eden Ayvaz Dede Festivali, Kula Evleri, Antik Döneme ait çok önemli eserler var. Ayrıca Manisamız Şehzadeler şehri. Tanıtım,alt yapının geliştirilmesi, önemli merkezlerin, müzelerin kazandırılması ve koruma planlarının yapılması, bütün bunlar turizmi geliştirmeye büyük katkılar sağlayacak” diye konuştu

“MESİR MACUNU’NU TÜM DÜNYA DUYACAK”

Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık da yaptığı değerlendirmede kararın kendilerini çok sevindirdiğini belirtti.

1,5 sene önce Unesco’ya Kültür Müdürlüğü, Manisa Belediyesi ve dernek olarak başvuruda bulunduklarını hatırlatan Tanık; “Bakanlığın takibinde yoğun bir çalışma sonucunda listeye girdik. Bu listeye girmek kolay değil. Manisa için çok güzel bir olay.  Bu liste, tatilini yapmak isteyenlere rehberlik etmektedir. Unesco’ya üye olan 100 ülke, Manisa’nın ve Mesir Macunu’nun adını duyacak. Mesir Festivali ile birlikte Mesir Macunu da listeye girmiş olacak. Böylelikle Mesir Macunu’nun şekerleme olarak görülen algısı, gelenek olarak ön plana çıkacak. Unesco’nun tanıtımıyla ilgili destekleri de var. Bununla ilgili çalışmaları da yapacağız. Bu bizim için çok sevindirici bir olay. Manisa için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

‘Mesir Festivali’ ile birlikte, Türkiye’nin anılan listede kayıtlı miras sayısı da 10′a yükseldi. Listede, Türkiye’den ‘Meddahlık Geleneği’, ‘Mevlevi Sema Törenleri’, ‘Aşıklık Geleneği’, ‘Karagöz’, ‘Geleneksel Sohbet Toplantıları’, ‘Alevi-Bektaşi Ritüeli Semah’, ‘Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali’, ‘Geleneksel Tören Keşkeği’ ile aynı zamanda Azerbaycan, Hindistan, İran, Kırgızistan, Özbekistan ve Pakistan’ın ortak kültürü ‘Nevruz’ yer alıyor. (Haber)